Mantı yapmak zor mu?

Yıllardır mantı yapmanın çok zor hatta imkansız olduğunu düşündüm durdum.Mantıyı sadece anneler yapabilir veya süper marketten hazır mantı alınıp haşlanır düşüncesi ile şimdiye dek yapmaya teşebbüs bile etmememiştim. Bir gün, 1 yumurta ve biraz tuz ile sert bir hamur yoğurmanın yeterli olduğunu keşfettim.Yalnız hamur çok sert olacak.Mantı içi hazırlamayı herkes biliyor zaten, kısaca kıyma- soğan ve maydonoz .

Mantı hamuru unlanmış tezgah üzerinde açılıyor, kare kare kesiliyor , içlerine kıymalı karışım doldurulup üçgen şeklinde kapatılıyor.Kaynamış su da haşlanıyor. Ben kareleri biraz büyük kesip, hamurun haşlanınca daha da büyüyeceğini hesaba katmadığım için mantılarım Tatar böreği büyüklüğünde oldu.Ama olsun , lezzeti gayet güzeldi.Eşim evde mantı piştiğine inanamadı, kızım ise okulda severek yediği mantıyı evdgörünce çok ama çok sevinmişti.

Sonuç:

Hiç bir yemeği evde yapabilmek imkansız değildir.Mantı, su böreği, içli köfte gibi lezzetlerimizin anneanne ve annelerimizden sonra da devam edebilmesi için geleneksek lezzetlerimizi korumak ve geliştirmek bizlerin elinde.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !